W zdrowym ciele zdrowy duch - ćwiczenia dla seniorów

cwiczenia sportowe dla seniorow

Odżywcza dieta i regularny wysiłek fizyczny to dwie najważniejsze rzeczy, które są podstawą do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Z aktywności fizycznej nie powinni rezygnować także seniorzy, bo poświęcenie już kilku minut dziennie, pozwala zapobiegać wielu chorobom. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie zalety ma aktywność fizyczna i które ćwiczenia sportowe dla seniorów są najlepsze. 

Ćwiczenia sportowe dla seniorów - zalety

Nie od dziś wiadomo, że systematyczny ruch przynosi same korzyści. Oprócz tego, że wykonując ćwiczenia, spalana jest tkanka tłuszczowa, to znacząco poprawia się wydolność organizmu. Warto wspomnieć, że przemiana materii seniorów jest wolniejsza, co oznacza, że mają oni tendencję do szybkiego przybierania na wadze. Ćwicząc, organizm jest w stanie spalić nadmierną ilość kalorii, co zapobiega tyciu, które jest przyczyną nadciśnienia, problemów z sercem czy kolanami.

Ćwiczenia sportowe dla seniorów pozwalają także poprawić pracę serca, obniżają ciśnienie oraz wpływają pozytywnie na stawy i kości. 

Ćwiczenia sportowe dla seniorów - na czym polegają?

Regularne ćwiczenia dla seniorów nie powinny być zbyt mocno obciążające dla stawów. Co prawda powinny angażować wszystkie partie mięśniowe, natomiast nie należy przeforsowywać się i przeceniać swoich możliwości. Ćwiczenia sportowe dla seniorów nie powinny zbyt mocno podnosić tętna, a same ćwiczenia powinny być wykonywane wolno, ale dokładnie. Ewentualne obciążenie powinno być dobierane indywidualnie do wagi, wieku oraz możliwości seniora.

Ćwiczenia sportowe dla seniorów - jakie są najlepsze?

Istnieje wiele doskonałych form aktywności fizycznej, które sprawdzą się dla seniora, nawet tego, który wcześniej nie ćwiczył. W zależności od wolnego czasu i preferencji senior może ćwiczyć zarówno w domu, jak i na siłowni. Dobrym wyjściem jest także pływnie na basenie czy uczęszczanie na zajęcia grupowe typu fitness, skierowane dla konkretnej grupy wiekowej. Seniorzy mogą obecnie ćwiczyć także pod gołym niebem na otwartych i darmowych siłowniach. Najlepsze ćwiczenia sportowe dla seniorów dotleniają organizm, poprawiają kondycję oraz zapobiegają chorobom. Warto wybrać idealną formę aktywności fizycznej dla siebie. Takiej, która da radość z jej wykonywania, a przy okazji pozwoli zadbać o ciało i zdrowie.